Ед Шийрън / Ed Sheeran

Post Reply
проф. Монгомъри
Posts: 9
Joined: Tue Nov 24, 2020 1:13 pm

Ед Шийрън / Ed Sheeran

Едуард (Ед) Кристофър Шийрън
(Edward Christopher "Ed" Sheeran) 
британски певец, музикант и поет

Image

Биография и творчество
Ражда се в Хебдън Бридж, Западен Йоркшър, и израства във Фремлингъм, Съфолк. През 2008 г. се премества в Лондон с цел развитие на музикална кариера. През 2011 г. Ширън пуска независимо ий-пи, No. 5 Collaborations Project, което магнетизира вниманието на Елтън Джон и Джейми Фокс. Следва договор с Ъсайлъм Рекърдс. Неговият дебютен албум, +, включва синглите The A Team и Lego House, и получава сертификат за петкратен платинен албум в Обединеното кралство. През 2012 г. Ширън е почетен с две награди Брит за "Най-добър мъжки солов творец" и за "Пробив в британската музика". The A Team получава награда Айвър Новело за "Най-добра музикална и лирическа песен". През 2014 г. става "Най-добър нов творец" на 56-ите награди Грами.

Популярността на Ширън в чужбина се натрупва от 2012 г. нататък. В САЩ взима участие в четвъртия студиен албум на Тейлър Суифт - Red - и пише песни за Уан Дайрекшън. The A Team е номинирана за "Песен на годината" на церемонията по връчване на наградите Грами през 2013 година, и изпълнява песента там в дует с Елтън Джон. Голяма част от 2013 година посвещава на турнета в Северна Америка, както и като подгряващ музикант за The Red Tour на Суифт. През есента на 2013 г. прави три тотално разпродадени представления в Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк, където е хедлайрнер. Неговият втори студиен албум носи името x (чете се като английската дума multilpy, т.е. 'умножено'), който на 23 юни 2014 г. става достояние на пазара. Той достига номер 1 в Класацията на британските албуми, както и в Билборд 200 в САЩ. През 2015 г. x получава награда Брит за "Най-добър британски албум на годината", и е номиниран за Албум на годината на 57-ите ежегодишни награди Грами. Като част от световното турне, с което популяризира x, Ширън свири на три концерта в лондонския стадион Уембли. Това се случи през юли 2015 г., и те са най-солидните му самостоятелни представления в цялата му кариера до сега.

Албуми
[spoiler]
01. The A Team

02. Drunk

03. UNI

04. Grade 8

05. Wake Me Up

06. Small Bump

07. This

08. The City

09. Lego House

10. You Need Me, I Don't Need You

11. Kiss Me

12. Give Me Love

13. Autumn Leaves (Bonus Track)

14. Little Bird (Bonus Track)

15. Gold Rush (Bonus Track)

16. Sunburn (Bonus Track)[/spoiler]

[spoiler="x(multilpy)]01. One

02. I'm A Mess

03. Sing

04. Don't

05. Nina

06. Photograph

07. Bloodstream

08. Tenerife Sea

09. Runaway

10. The Man

11. Thinking Out Loud

12. Afire Love

13. Take It Back

14. Shirtsleeves

15. Even My Dad Does Sometimes

16. I See Fire

17. All of The Stars[/spoiler]

Източник: wikipedia
 
Post Reply